Ne pregatim de umanitara de Paste

Incep sa se miste lucrurile pentru umanitara clubului nostru de off road. Pana acum pe blog nu am apucat sa scriu prea multe despre asta, insa este un proiect care imi este foarte drag si care functioneaza fara intrerupere de 17 ani.

DSC_8368p

De fiecare Paste si Craciun, Off Road Adventure Romania (cel mai vechi club de off road din Romania, din care am onoarea sa fac parte) organizeaza un convoi de masini de teren si incercam sa ajungem in comuntati izolate din Romania, pentru a da o mana de ajutor oricui este nevoie.

Caucasus Series 329

Ce facem concret?

Din sponsorizari si forte proprii incercam sa facem niste saci cu alimente de baza. Pentru a fi usor de organizat si desfasurat fiecare umanitara, ne-am gandit sa oferim fiecarei persoane necesarul de alimente si produse pe care le-ar cumpara in momentul in care se muta in casa noua: ulei, paine, faina, malai, sapun, detergent de rufe, zahar, sare, condimente, etc. Pe langa acestea, in ultimii ani am ales sa ne concentram foarte mult pe copii, astfel incat am reusit sa ducem generatoare, 24 de computere pentru scolile din comuna C.A. Rosetti, din Delta Dunarii, tablete pentru copiii din Ponor pregatite cu softuri educationale, si asa mai departe.

 

IMG_0212

Aceasta va fi cea de-a 34-a umanitara, la care am placerea sa particip alaturi de membri clubului nostru. Eforturile pentru aceste activitati sunt imense atat de personal si transport (peste 30 de masini si 100 de oameni) cat si de sport si logistica (peste 12 tone de produse de sortat, aranjat in saci si livrat la persoanele din liste) si pentru asta avem nevoie de ajutor din partea oricui.

 

_MG_8301

Paste 2016

De Florii, anul acesta, am ales Comuna Sopotul Nou, din judetul Caras-Severin. Aceasta se afla la 450 de kilometri de capitala si incorporeaza mai multe catune. Suntem in procesul de a centraliza exact numarul de persoane si sa ii separam in functie de varsta. Recunoasterea s-a facut si suntem in procesul de a definitiva detallile. Vom reveni cu update-uri cat de curand. Pana atunci, va las sa va delectati cu poate cea mai complexa umanitara pe care am organizat-o pana acum, in Delta: 24 de masin, 24 de tone de ajutoare, 24 de computere si multi prieteni in drumul spre a face sarbatorile frumoase altor oameni.